Jak učím se dvěma obrazovkami
Práce se dvěma obrazovkami
Během kovidu jsem postupně přešla na výuku se dvěma obrazovkami.
Došlo k tomu náhodou, protože při koupi nového počítače byla jedna obrazovka najednou nadbytečná.
Zpočátku jsem dvě obrazovky používala při skupinových kurzech, a to pouze při opakování látky, kdy jsem měla připravenou celou řadu různých aplikací.
Postupně jsem si uvědomila, že mi používání dvou obrazovek usnadňuje výuku, a to nejen při opakování u skupinových kurzů, ale i při samotné výuce v těchto kurzech a dokonce i v individuálních hodinách.
Když pracuji se dvěma obrazovkami, sdílím vždy jen jednu celou obrazovku (vyberu "sdílet obrazovku"). Nesdílím jen jednotlivá okna.
Je to rychlejší než pořád mezi jednotlivými obrazovkami přepínat. Nezdržuji se pak během hodiny dalším nastavováním sdílení. Jen překliknu mezi jednotlivými okny, nic už neměním pomocí funkce "sdílet okno".
Při prvním sdílení své obrazovky mám navíc ještě i zautomatizované, že si vyberu současně se sdílením obrazovky i sdílení zvuku, a tak se už k nastavování zobrazení obrazovky vůbec nevracím, i když později v rámci hodiny něco posloucháme.
V poslední době jsem si všimla, že při označení sdílení obrazovky se sdílení zvuku automaticky zapne.
Systém, který používám, je tento:
I. Hlavní sdílený monitor ukazuje:
a) v jednom prohlížeči otevřenou e-učebnici
b) nachystaný Googledisk s plánovanými prezentacemi, JamBoardy apod.
c) připravená on-line jedno až dvě cvičení, např. z aplikace LearningApps, Wordwall anebo Flipperty
d) případně mou webovou stránku, protože na ní jsou
- různá interaktivní cvičení (některá cvičení jsou veřejná, ale hodně je jich i neveřejných) a
- on-line kostku
II. Druhý nesdílený monitor ukazuje:
a) „Kartu kurzu“ – je to soubor v LibreOffice (.odt), kde mám přípravu na hodinu a informace o kurzu a studentech (možná je lepší si to psát v Excelu apod.)
b) v jiném prohlížeči než na hlavním monitoru mám tady otevřený on-line manuál pro učitele, ve kterém jsou pokyny k práci s učebnicí spolu odkazy na další interaktivní cvičení
c) výjimečně i nějaké soukromé okno 🙂, když urgentně něco řeším
Na druhé obrazovce mám to, co si buď přetáhnu na první obrazovku, protože to prozatím nepotřebuji, ale možná to budu ještě potřebovat, a nechci to zavírat. Nebo na druhé obrazovce je to, co není důležité pro studenty, ale zefektivňuje mi to výuku.
Na druhé obrazovce mám například kromě záložních cvičení otevřenou svou přípravu na danou hodinu, on-line manuál pro učitele k probírané učebnici apod.
Když sdílím vždy jen jednu obrazovku, nemusím mít strach, že studenti uvidí něco, co by neměli (nemuseli).
Myslím si, že není profesionální zákulisní přípravu ukazovat. I když samozřejmě to je věc názoru.
Na druhou obrazovku tedy "schovám" věci, které nechci, aby studenti viděli.
Na druhou obrazovku se dívám, když si potřebuji připomenout, co je třeba dělat nebo během prvních dvou minut potom, co otevřu Breakup Rooms, a studenti pracují samostatně. Vždy když zadám práci v Breakup Rooms, dám studentům tak dvě minuty na prvotní domluvu, než se k nim začnu připojovat. A to je doba, kdy si osvěžím, co budu dělat a co bych případně ještě mohla dělat.
Pozice druhého monitoru:
Otázka je ještě i to, kde mít ten druhý monitor: vedle prvního nebo nahoře.
Osobně mám druhý monitor vedle prvního. Před časem jsem před ajťákem poznamenala, že mi vadí, že mě studenti chvíli vidí z boku, když přesouvám soubor, a co se s tím dá dělat.
Na to mi bylo navrženo, ať si ten 2. monitor dám nad první. Prý se to tak dělá. Chci to výhledově zkusit.